Popularita výzvy Suchej únor roste | STEM/MARK

Popularita výzvy Suchej únor roste

Jitka Zítková | 2. 4. 2025 |
volný čas výzkum vzdělávání zdraví

Osvětová kampaň Suchej únor podporuje abstinenci a upozorňuje na nadměrnou konzumaci alkoholu ve společnosti. Jsou Češi ochotní se do výzvy zapojit a jaký je obecně jejich postoj k alkoholu? Odpovědi přináší průzkum agentury STEM/MARK uskutečněný v březnu tohoto roku.

Z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že mezi lidmi vzrůstá povědomí o této kampani a roste také podíl zapojených lidí do této výzvy. V souvislosti s výzvou dokázala během února abstinovat téměř pětina Čechů ve věku 18-64 let. Oproti roku 2022, kdy probíhalo stejné šetření, je patrný nárůst počtu zapojených lidí.

Do výzvy se zapojili hlavně lidé, kteří pijí méně často (pijí jednou za dva týdny nebo ještě méně). Účast jim usnadňuje fakt, že alkohol obecně nevyhledávají, abstinenci považují za zdraví prospěšnou a také je to pro ně druh výzvy, při které mohou otestovat svoji vůli společně s přáteli.

Naopak častí konzumenti alkoholických nápojů (pijí jednou týdně nebo častěji) se do výzvy zapojili výrazně méně. Jako důvod uváděli především to, že se jim nechce, nemají motivaci přestat pít, nebo jim účast překazila oslava či jiná významná událost.

Graf 1: Připojení k výzvě Suchej únor

Zajímavé je, že téměř všichni, kteří abstinovali letos, se plánují přidat i v budoucnu. Navíc
i část letos nezapojených deklaruje, že by to příště zkusili. Celkem by bylo ochotných se zapojit 57 % lidí ve věku 18-64 let. „Skutečná účast bude pravděpodobně o dost nižší než deklarovaná, přesto je zde patrný rostoucí trend a z toho vyplývající pozitivní dopad osvětové kampaně,“ dodává Jitka Haiderová ze STEM/MARK.

Abstinovat občas je poměrně snadné pro 74 % dospělé internetové populace. Náročnější je to pro lidi, kteří pijí alkohol často (tj. jednou týdně nebo častěji), ale náročné je to i pro část lidí, kteří nepijí vůbec (a dříve pili). Snazší je to pro ženy, které celkově pijí méně než muži. Alespoň 1x týdně pije alkohol 37 % lidí ve věku 18-64 let, přičemž 7 % uvádí konzumaci na denní bázi. Naopak desetina nepije alkohol vůbec.

Graf 2: Podíl osob podle jejich postoje k alkoholu

Dvě třetiny lidí chápou měsíční abstinenci jako příležitost udělat něco pro svoje zdraví. Velkou roli ale hraje vztah k alkoholu. Mezi lidmi, kteří nepijí alkohol vůbec, je tento názor převažující. Naopak lidé, kteří pijí často, si zdravotní přínos abstinence připouštějí o něco méně.

Kromě zdravotních benefitů představuje výzva i možnost ověřit si schopnost trvalejší abstinence (42 %), příležitost soutěžit s kamarády/přáteli (31 %) a stejné množství lidí ji také považuje za podnětnou zkušenost.

Graf 3: Vnímání zdravotních přínosů abstinence

A jak vnímáme abstinenty? Většina lidí antipatie k abstinentům necítí (94 %). Jinak je to ale u lidí, kteří pijí alkohol denně – pětina z nich nemá abstinenty ráda.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 511 respondentů reprezentujících českou internetovou populaci ve věku 18–64 let proporčně podle pohlaví, věku, dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 13. do 16. března 2025.

Tisková zpráva STEM/MARK, kontakt: Jitka Haiderová Soukupová, soukupova@stemmark.cz

V Praze, 28. 3. 2025