Biatlonový šampionát, který proběhl v Novém Městě na Moravě, sklidil mnoho pozitivních ohlasů a těšil se opravdu velkému zájmu široké veřejnosti. Šetření výzkumné agentury STEM/MARK na reprezentativním vzorku české dospělé populace ukázalo, že se o něj zajímaly až dvě pětiny Čechů. Za nejatraktivnější byly označeny závody s hromadným startem. V rámci domácích závodníků mají největší fanouškovskou základnu Krčmář a Davidová. Nejoblíbenější zahraniční biatlonista je pro české diváky norský král Johannes Thingnes Bö, mezi ženami pak zejména Italky.
Na rozdíl od mnoha jiných sportů sledují biatlon velmi rády i ženy
Jednotlivé závody mistrovství světa v biatlonu přilákaly k televizním obrazovkám spoustu Čechů, dokonce i některé „nefanoušky“. Přestože zajímají sportovní přenosy celkově spíše muže, biatlon se v tomto ohledu ukazuje jako genderově velmi vyrovnaný a dokáže oslovit ženskou část publika skoro stejně jako tu mužskou. „Větší zájem o biatlonové mistrovství světa evidujeme na základě provedeného průzkumu spíše u starších věkových skupin, naopak mladí pod 30 let častěji neměli vůbec povědomí o tom, že šampionát probíhal,“ komentuje výsledky analytik STEM/MARK Radek Pileček a dodává, že biatlon více sledují lidé, kteří osobně alespoň občas vyjedou na běžky a mají tak k tomuto sportu bližší vztah.
Divácky nejatraktivnější jsou závody s hromadným startem
Při hodnocení divácké atraktivity jednotlivých biatlonových disciplín obsadily přední příčky závody s hromadným startem a stíhací závody. „Z pohledu diváka nabízejí tyto závody spoustu akce, ale hlavně v nich na rozdíl od sprintů nebo vytrvalostních závodů dochází k přímému souboji na trati, což jejich atraktivitu zvyšuje,“ doplňuje možné vysvětlení výzkumný analytik Radek Pileček.
Na opačném konci žebříčku biatlonových disciplín se jako ta nejméně atraktivní umístila smíšená štafeta dvojic. Skoro polovina diváků ji hodnotila známkou 3 a hůře, přestože na nedostatek akce si v tomto rychlém závodu rozhodně nelze stěžovat. „Vysvětlení bychom pravděpodobně hledali v dlouhodobě špatných výsledcích českých reprezentantů v této disciplíně, proto je logické, že ji čeští fanoušci nemají až tak v oblibě,“ dodává analytik Radek Pileček.
Velice zajímavým zjištěním je rovněž skutečnost, že trochu vyšší diváckou atraktivitu mají závody žen ve srovnání s těmi mužskými. Platí to u všech disciplín (tj. sprintů a stíhacích závodů, závodů s hromadným startem, vytrvalostních závodů i štafet). „Zatímco v kategorii mužů dominují letos světovému poháru suverénně Norové, v kategorii žen je situace vyrovnanější, což může být jeden z důvodů, proč diváky jednoduše řečeno baví více,“ říká Radek Pileček ze STEM/MARK.
Johannes Thingnes Bö dominuje nejen na trati, ale i v srdcích českých fanoušků
U otázek, kdo je Váš nejoblíbenější český biatlonista–muž a též nejoblíbenější česká biatlonistka–žena, nebyly odpovědi respondentů nijak překvapivé. Mezi muži se jednoznačně největší podpoře těší Michal Krčmář, kterého jako svého nejoblíbenějšího označilo 72 % dotázaných. Následoval ho Tomáš Mikyska s 11 %. Mezi ženami má největší fanklub Markéta Davidová, kterou za oblíbenou českou biatlonistku označilo 62 % oslovených Čechů se zájmem o toto sportovní odvětví. Druhou pozici obsadila Tereza Voborníková s 18 %, třetí pak Lucie Charvátová s 12 %.
V rámci biatlonistů ze zahraničí si srdce českých fanoušků získal především Johannes Thingnes Bö z Norska, jenž vládne posledním sezónám. Přestože by svou dominancí mohl nejednoho diváka již nudit, průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že z hlediska oblíbenosti doslova nemá konkurenci. S obrovským odstupem byl jako druhý nejčastěji jmenovaný Francouz Martin Fourcade, který ale už několik let není aktivním závodníkem.
U zahraničních biatlonistek žádnou takto dominantní personu nenacházíme. Českým biatlonovým fanouškům jsou nejsympatičtější závodnice z Itálie – Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová. Jako třetí v pořadí oblíbenosti pak figuruje Julia Simonová z Francie. Nutno ovšem poznamenat, že se mnoho respondentů ke svým favoritům jmenovitě nevyjádřilo a nemají nikoho konkrétního, komu by úspěch přáli. Často také zaznívalo, že fandí pouze Čechům.
Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 509 osob nad 18 let reprezentujících českou internetovou populaci proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 12. do 15. února 2024. Pokud hodnoty v grafu nedávají v součtu 100 %, jedná se pouze o důsledek automatického zaokrouhlování.
Tisková zpráva STEM/MARK, kontakt: Radek Pileček, pilecek@stemmark.cz, tel.: 734 832 682
V Praze, 19. února 2024