Výzkumná agentura STEM/MARK zjistila, že třetina Čechů uvažovala nebo uvažuje
o pořízení zbrojního průkazu na ochranu zdraví a majetku, aby zajistila nebo zvýšila svou bezpečnost. Většina lidí, kteří takový průkaz vlastní, nosí aspoň někdy zbraň u sebe.
Kdo je u nás držitelem zbrojního průkazu?
Z údajů Policie ČR[1] vyplývá, že je v ČR přes 316 tis. držitelů zbrojního průkazu. Nejrozšířenější je zbrojní průkaz skupiny E, tj. pro ochranu života, zdraví a majetku (260 tis. osob) a dále skupiny B, tj. pro sportovní účely (174 tis. osob). Následuje skupina C, tj. pro lovecké účely (120 tis. osob), skupina A, tj. pro sběratelské účely (115 tis. osob) a skupina D, tj. pro výkon povolání (70 tis. osob). Častá je kombinace několika skupin v rukou jednoho držitele
(v průměru 2 skupiny). Muži představují 90 % držitelů těchto průkazů. Nejvíc držitelů (vzhledem k počtu obyvatel kraje) žije v Jihočeském, Středočeském a Plzeňském kraji.
Z našeho výzkumu vyplynulo, že držitel zbrojního průkazu je nejčastěji ve věku 45-59 let
(a nadprůměrně zastoupena je i kategorie 60-64 let), nejčastěji má VŠ vzdělání a žije
v domácnosti s vyšším příjmem. Většina držitelů (90 %) průkazu vlastní funkční střelnou zbraň. Většina držitelů zbraně na základě zbrojního průkazu skupiny E (80 %) zbraň aspoň někdy nosí u sebe[2].
Jaké zbraně Češi mají?
Z údajů Policie ČR[3] vyplývá, že držitelé zbrojního průkazu vlastní víc než 1 mil. zbraní.
Zbraní je dle zákona o zbraních myšlena střelná zbraň, střelivo nebo munice a tlumiče hluku výstřelu. Tento zákon definuje 6 kategorií: zbraně kategorie A a A-I – zakázané zbraně, k jejichž držení je potřeba kromě zbrojního průkazu ještě udělení výjimky od Policie ČR, zbraně kategorie B podléhající povolení od Policie ČR (nad rámec zbrojního průkazu), zbraně kategorie C podléhající ohlášení (nad rámec zbrojního průkazu skupiny A, B, C nebo E) a zbraně kategorie D nepodléhající registraci, které může vlastnit i osoba bez zbrojního průkazu[4].
Nejčastěji drženou zbraní je u nás dle údajů Policie ČR[5] zbraň v kategorii B (519 tis.)
a v kategorii C (515 tis.). Nejvíce zbraní vzhledem k počtu obyvatel je evidováno zase v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji.
Podle odpovědí respondentů v našem výzkumu je nejčastější zbraní v populaci pistole (krátká palná zbraň s nábojníkem na rukojeti) a dále brokovnice (dlouhá palná zbraň určená pro střelbu brokovými náboji).
Z průzkumu dále plyne, že zbrojní průkaz skupiny E, tj. pro ochranu života, zdraví a majetku, vlastní 3 % 15-64letých osob a dalších 33 % o získání průkazu skupiny E uvažuje. Zájem
o tento typ průkazu zdůvodňují lidé nejčastěji zajištěním osobní bezpečnosti, bezpečnosti rodiny a majetku (celkem 70 %) a obavou z kriminality (9 %). Malá část lidí uvedla, že je k tomu vede také záliba ve zbraních (10 %).
Graf 1: Motivy k držení/získání ZP skupiny E
Většina držitelů a zájemců o průkaz skupiny E (73 %) se dále domnívá, že držení zbraně zvyšuje jejich bezpečnost a umožňuje jim zabránit násilí nebo zločinu.
Graf 2: Souhlas s tvrzením, že držení zbraně zvyšuje bezpečnost držitele zbraně
Většina držitelů a zájemců o průkaz skupiny E (80 %) se domnívá také, že v ČR je užitečné z bezpečnostních důvodů zbraň mít. Jako důvod uvádějí možnost obrany a sebeobrany
(60 %) a obavu z kriminality, problémových skupin, ozbrojených osob a terorismu (celkem 30 %). Mezi minoritními důvody se objevily obavy ze zvířat a nedostatečná ochrana Policií ČR.
Graf 3: Souhlas s tvrzením, že držení zbraně je v ČR užitečné
Graf 4: Důvody, proč je držení zbraně užitečné
Názor české veřejnosti se na problematiku nezměnil – polovina lidí 18-64letých považuje zbraň za užitečnou pro zajištění vlastní bezpečnosti.
Graf 5: Souhlas s tvrzením, že držení zbraně je v ČR užitečné (názor populace)
Nadhled na naší malou českou situaci nabízí trochu starší výzkum Evropské komise tzv. Eurobarometr z roku 2013[6] na podobné téma, z něhož vyplynulo, že na rozdíl od většiny zemí EU je v Česku (spolu s Litvou, Belgií a Slovenskem) motiv osobní ochrany pro držení zbraně nadprůměrný (viz graf 6). V EU je hlavním důvodem lov zvěře (zejména ve Skandinávii, Španělsku a Řecku), následovaný držením zbraně kvůli výkonu povolání (zejména v Rumunsku, Bulharsku a na Kypru).
V úvodu uvedený milion zbraní držených civilisty v ČR na základě zbrojního průkazu je v evropském kontextu relativně málo (viz graf 7). Výrazně vyšší počty jsou na Kypru a ve Skandinávii ale i třeba v sousedním Rakousku, naopak nejmenší v Polsku, Nizozemí
a Rumunsku. Údaje pocházejí zase ze staršího výzkumu Small Arm Survey[7] z roku 2017 (údaj pro ČR za r. 2024 činí 9,3). Obdobně podíl držitelů zbraní v populaci v rámci EU nevybočuje (viz graf 8). Nejvyšší podíl držitelů zbraně je na Kypru a ve Skandinávii, nejméně opět v Nizozemí, Polsku a Rumunsku.
Graf 6: Důvody držení střelné zbraně (EU 28)
Graf 7: Počet střelných zbraní na 100 obyvatel v zemích EU 28 (bez Malty)
Graf 8: Podíl držitelů zbraně v populaci v zemích EU
Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 504 osob reprezentujících internetovou populaci ve věku 15 až 64 let. Šetření probíhalo od 26.6. do 1.7. 2024. Pro srovnání je uveden výzkum z roku 2017 (n=514) na podobném vzorku populace.
[1]Zdroj: Policie ČR, údaje za rok 2023, https://www.policie.cz/clanek/statistika-rocni.aspx
[2]Vzhledem k malé velikosti vzorku jsou uváděné podíly zaokrouhlené.
[3]Zdroj: Policie ČR, údaje za rok 2023, https://www.policie.cz/clanek/statistika-rocni.aspx
[4]V textu se nezabýváme pravidly a počty zbrojních licencí, muničních průkazů a muničních licencí a zbraní držených na jejich základě.
[5]Zdroj: Policie ČR, údaje za rok 2023, https://www.policie.cz/clanek/statistika-rocni.aspx
[6] European Commission (2013), Eurobarometer: Firearms in the European Union. https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/1125 – Čísla v grafu 6 se mírně liší od údajů v prvním odstavci, důvody jsou definiční – držení zbraně vs. držení zbrojního průkazu, časové (2013 vs. 2024) a metodické (výběrové šetření vs. evidence Policie ČR).
[7] Small Arm Survey (2017) https://www.smallarmssurvey.org/
Kontakt: Zuzana Švalbová, svalbova@stemmark.cz, 737455462
V Praze, 13. 09. 2024