Měl by hrát Jágr na letošním MS? Tak určitě! | STEM/MARK

Měl by hrát Jágr na letošním MS? Tak určitě!

Jitka Zítková | 10. 5. 2024 |
sport volný čas výzkum

Již dnes vypukne Mistrovství světa v ledním hokeji, které se po devíti letech uskuteční v ČR. Jaký hráč by si měl obléknout český národní hokejový dres? Šetření výzkumné agentury STEM/MARK ukázalo, že třetina lidí by si přála, aby za českou reprezentaci nastoupil Jaromír Jágr. Na ledě by ale podle nich neměl chybět ani David Pastrňák.

Pojďme letos překonat rekord v návštěvnosti na jeden zápas!

Přestože se o lední hokej 15 % lidí vůbec nezajímá, informaci o tom, že se bude v Česku konat mistrovství světa, zaznamenaly více než 3/4 respondentů. Téměř každý desátý plánuje alespoň jeden zápas osobně navštívit jako divák a polovina lidí si myslí, že letos bude překonán rekord MS v průměrné návštěvnosti na jeden zápas, který stále drží ČR, jako pořadatel MS z roku 2015.

Více než polovina lidí pak bude sledovat přímé přenosy zápasů v televizi či na internetu. Zúčastnit se alespoň jednoho zápasu mají v plánu především lidé ve věku 30-44 let (16 %). Sledovat výsledky a zpravodajství o MS prostřednictvím médií a internetu pak častěji plánují lidé s vysokoškolským vzděláním (35 %).

Ideální nominace?

Třetina lidí by si přála, aby v reprezentaci na letošním MS nastoupil Jaromír Jágr. Necelá polovina s tím nesouhlasí. Pětina neví nebo se o hokej vůbec nezajímá. Na ledě by si ho přály vidět spíše ženy (37 %) než muži (29 %) a lidé ve věku 30-44 let (43 %).

V rámci tohoto šetření jsme také dotázané nechali spontánně uvést jméno jednoho brankáře, obránce a útočníka, který by podle nich neměl v českém národním týmu letos chybět. Do branky by lidé nejčastěji postavili Petra Mrázka, do obrany Radko Gudase a do útoku by nasadili Davida Pastrňáka. „Mrázek i Gudas už na soupisce hráčů jsou, účast Pastrňáka ale zatím není jistá,“ dodává Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.

Máme šanci hned v úvodu porazit Finsko?

V odpovědi na tuto otázku se lidé příliš neshodnou. Nejčastějším tipem na výsledek úvodního zápasu naší reprezentace proti Finsku je 3:2 pro nás (13 %). Přibližně stejná část (12 %) si naopak myslí, že 2:3 prohrajeme. Naše vítězství s jakýmkoliv výsledkem tipuje více než třetina lidí (36 %). Dvě pětiny (40 %) si ale myslí, že vyhrají Finové. Co si myslíte vy? Podaří se nám najet na vítěznou vlnu?  

Pokud jde o tip na vítěze, tam je to jasné. Zlato získá Kanada (37 %). Ve výhru Česka věří 16 % lidí a celkem dvě pětiny tipují ČR na některou ze tří medailí. Naopak čtvrtina si myslí, že skončíme už ve čtvrtfinále.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na internetovém panelu Dialog se zúčastnilo 1009 osob ve věku 18 a více let reprezentující českou internetovou populaci proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 2. do 7. května 2024.

Tisková zpráva STEM/MARK, kontakt: Zuzana Rabochová, rabochova@stemmark.cz, tel.: 731 081 390

V Praze, 10.5.2024