Málokdo ví, že očkování proti HPV viru má smysl i pro muže a všechny dospělé | STEM/MARK

Málokdo ví, že očkování proti HPV viru má smysl i pro muže a všechny dospělé

Jitka Zítková | 5. 5. 2025 |
výzkum vzdělávání zdraví

HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. Může způsobit vážné zdravotní obtíže mužům i ženám. Je však možné toto riziko významně snížit díky očkování.[1] Povědomí o tom je ale v ČR stále nízké a tomu odpovídá i míra proočkovanosti. Výzkumná agentura STEM/MARK ve spolupráci s biofarmaceutickou společností MSD v rozsáhlém průzkumu názorů veřejnosti zjistila, že většina lidí o HPV viru (neboli lidském papilomaviru) i očkování proti němu slyšela, nicméně lidé mají jen částečné informace. Lidé rozhodně nemají kompletní znalosti o rizicích nemoci ani o možnostech prevence, což jim brání v zodpovědném rozhodování o preventivních opatřeních. Malá informovanost je zejména o benefitech očkování pro muže a dospělé osoby, které už žijí sexuálním životem. Polovina rodičů také neví, že očkování pro mladistvé ve věku 11-14 let je plně hrazené ze zdravotního pojištění. V neposlední řadě se ukazuje, že by praktičtí lékaři, pediatři a gynekologové mohli svým pacientům poskytovat více informací o očkování a víc ho doporučovat a tím výrazně pomoci ke snížení prevalence nemocí způsobených HPV virem v české populaci.

Nízké povědomí o HPV

Většina (73 %) populace 18-60letých dokázala k HPV viru neboli lidskému papilomaviru přiřadit aspoň jednu správnou charakteristiku z 6 nabízených možností. Všech 6 správných charakteristik alepřiřadila jen 2 % lidí – jen o nich můžeme říct, že mají o povaze viru HPV kompletní a správné informace.  A 27 % lidí vůbec neví, co termín znamená (jedná se častěji o muže, lidi s nižším vzděláním a obyvatele menších měst). Nejčastěji si lidé myslí, že HPV virus je pohlavně přenosný virus (45 % lidí) nebo virus způsobující rakovinu čípku (43 % lidí). Obecně větší povědomí o HPV mají ženy, lidé s VŠ vzděláním a Pražané.

Graf 1: Co je to HPV virus

Neznalost o přenosu viru a možné obraně neomlouvá

Jen 26 % lidí správně ví, že virus HPV ohrožuje všechny sexuálně aktivní osoby. Ostatní (56 %) to tipují špatně – nejčastěji jsou podle nich ohrožené osoby s více než jedním sexuálním partnerem (19 %), mladí lidé ve věku 15-24 let (16 %) nebo ženy (16 %) a 18 % vůbec neví, koho virus ohrožuje (opět častěji muži, lidé 45-60letí, lidé se základním vzděláním a obyvatelé nejmenších obcí).

Alespoň jeden správný způsob přenosu nemoci z 6 nabízených možností vybralo 77 % lidí. Všechny čtyři správné možnosti přenosu vybralo jen 5 % lidí. Nejčastější je názor, že se virus přenáší pohlavním stykem (70 %), kontaktem s kůží v intimních partiích (25 %), používáním společných hygienických pomůcek[2] (19 %) nebo při porodu (13 %).

Graf 2: Způsob přenosu viru HPV

Část lidí si nesprávně myslí, že přenos může způsobit sdílení toalet nebo líbání (10 %) a 21 % lidí vůbec neví, jak se lze virem nakazit (jsou to opět častěji muži, lidé 45-60letí, lidé se základním vzděláním a obyvatelé nejmenších obcí).

Většina lidí (82 %) se domnívá, že ví, jak se před virem chránit, ale mylně si myslí, že dostatečnou ochranu poskytuje kondom (53 %), pravidelné lékařské kontroly (25 %) a hygiena (18 %). Pětina lidí (18 %) nedokáže odpovědět vůbec. Přitom nejúčinnější ochranou před infekcí HPV je očkování před zahájením sexuálního života (uvedlo 26 %, častěji ženy, 45-60letí, s vyšším příjmem a z Prahy) význam má ale i v průběhu sexuálního života (uvedlo 38 % lidí, častěji ženy, lidé 30-44letí, s VŠ vzděláním, s vyšším příjmem a z velkoměst). Aspoň jednu správnou odpověď ze sedmi nabízených možností, tedy obě varianty očkování nebo celibát, uvedlo celkem 63 % lidí. Všechny tři správné odpovědi uvedla jen 4 % lidí – o nich lze říct, že mají správné znalosti, jak se bránit infekci.

Graf 3: Ochrana před virem HPV

Fakta o viru HPV dovedla bezpečně rozpoznat jen malá část respondentů (nejvýše 30 % populace). Nejvíc lidí správně vědělo, že infekce často probíhá bezpříznakově a způsobuje více než jeden typ rakoviny. Naopak některé omyly o HPV viru lidé správně nepovažují za pravdivé (nejméně 79 % populace). Lidé tedy vědí, že nákaza virem ještě neznamená jistý výskyt onkologického onemocnění, také vědí o existenci vakcíny a vědí, že ohrožené jsou i ženy s jedním sexuálním partnerem.

Graf 4: Fakta a omyly spojené s HPV virem

Podceňování výskytu nemoci

Až 80 % lidí se za život setká s infekcí tímto virem, ač u většiny nakažených infekce bez příznaků odezní, u přibližně 20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění.[3]. V našem průzkumu lidé často odhadují, že HPV během života prodělá pouze 20 % nebo 40 % populace (v průměru lidé tipovali 40 %). O skutečném rozsahu nakažených ví pouze 9 % dotázaných a lépe jsou informované ženy a obyvatelé Prahy.

Očkování jako prevence rakoviny

Očkování proti HPV viru je v ČR k dispozici od r. 2006, od r. 2011 na něj dívkám přispívají zdravotní pojišťovny (od r. 2014 i chlapcům) a od r. 2024 se dětem ve věku 11-14 let hradí plně. Z našeho průzkumu plyne, že očkování absolvovala necelá desetina populace 18-60letých, častěji ženy (14 %) než muži (4 %), lidé do 29 let (19 %) než lidé 30-60letí (6 %) a lidé s VŠ vzděláním (16 %) než lidé s nižším vzděláním (7 %). Nejvíc se tedy očkování aplikovalo u mladých lidí: ve skupině 18-29letých žen je proočkovanost 29 %, u stejně starých mužů je to 10 %.

Graf 5: Proočkovanost populace 18-60letých proti HPV viru

Důvodem pro absolvování očkování bylo snížení rizika rakoviny (29 % očkovaných), doporučení lékaře (22 % očkovaných) a kolektivní ochrana/ochrana partnera před infekcí (11 % očkovaných). Doporučení od lékaře hraje významnou roli při rozhodování o očkování. Zatímco v Praze ho obdrželo 35 % očkovaných, v ostatních regionech to bylo výrazně méně.

Většina populace očkovaná není. Jako důvod tito lidé uvedli, že o možnosti nechat se naočkovat vůbec nevěděli (22 % neočkovaných), neměli o očkování dostatek informací (17 % neočkovaných), lékař jim tuto možnost nenabídl (17 % neočkovaných) nebo se necítili ohroženi virem HPV (12 % neočkovaných). Zejména muži a mladí do 29 let nevědí o tom, že by se mohli nechat očkovat.

Přitom přibližně každý desátý člověk zažil v rodině výskyt rakoviny spojený s HPV virem, hlavně rakoviny děložního čípku.

Očkujeme hlavně dcery

Očkování pro dceru plánuje nebo už realizovalo 45 % rodičů dívek. U synů je zájem menší – má to v plánu nebo již uskutečnilo jen 26 % rodičů chlapců.

Zásadní roli pro rozhodnutí neočkovat dceru nebo syna hraje nedostatek informací (23 % těch, co nechtějí svoje dítě nechat očkovat proti HPV viru) a obavy z vedlejších účinků (16 %) ale i pocit, že očkování není důležité (14 %) nebo ho lékař nedoporučil (13 %).

O očkování dětí rozhodují nejčastěji oba rodiče společně a stejně tak je to i u očkování proti HPV viru.

Jen polovina rodičů ví, že toto očkování je ve věku 11-14 let plně hrazené ze zdravotního pojištění. Častěji to vědí ženy, lidé ve věku 45-60 let a obyvatelé Prahy.

Shrnutí

ZnalostiPodíl v populaci 18-60 let
Vědí, co je HPV virus2 % ví přesně, 73 % ví přibližně
Vědí, kdo je ohrožená skupina26 %
Vědí o způsobech přenosu viru5 % ví přesně, 77 % ví přibližně
Vědí, jak se bránit viru4 % ví přesně, 63 % ví přibližně
Naočkovalo/naočkuje dceru45 % rodičů dívek
Naočkovalo/naočkuje syna26 % rodičů chlapců
Očkování podstoupilo9 %

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 2576 osob reprezentujících internetovou populaci ve věku 18 až 60 let. Šetření probíhalo od 2. do 14. ledna 2025.


[2] https://www.nzip.cz/clanek/52-infekce-lidskymi-papillomaviry-hpv

[1]https://www.researchgate.net/publication/51499110_Human_Papillomavirus_Genotype_Distribution_in_Czech_Women_and_Men_with_Diseases_Etiologically_Linked_to_HPV

[3] https://www.hpv-college.cz/hpv-co-delat


Tisková zpráva STEM/MARK, kontakt: Zuzana Švalbová, svalbova@stemmark.cz, tel.: 737455462 Výzkum byl realizován ve spolupráci s biofarmaceutickou společností MSD pro osvětový projekt „Mluvme o HPV“.

V Praze dne 5.5.2025